V podstatě na každém místě, kde používáme elektrický zdroj, může dojít k nějakému menšímu či většímu problému. Takový výpadek proudu může pěkně potrápit a to na každém místě, nemusí to být zrovna jen na chatě. V podstatě se zdá, že se vyplatí mít nějakou tu elektrocentrálu po ruce. Jenomže jak se vyznat v produktech, které jsou v nabídce, když je na trhu tak velké množství a navíc s tolika funkcemi, že člověku až zrak přechází. K četnosti funkcí se navíc přidá druh pohonu a různé fáze a vůbec už nemluvě o dalších parametrech. Zdá se, že každá rada je dobrá.
Na co se nejvíce zaměřit?
- K čemu ji budeme využívat?
To je rozhodují otázka, zdali do dílny, zahrady nebo na chalupu. Ještě se může hodit na stavbu, kde prozatím není žádný jiný přívod elektrického proudu. Nebo snad bude sloužit jen jako záložní zdroj? Podle toho bude záležet na tom, jak bude tichá při běžném chodu nebo jestli hluk nebude nijak na obtíž. Rozhodně i velikost se musí zvážit, stejně ovšem tak její provoz.
- Bude mít stále místo nebo se bude přenášet?
Elektrocentrály jsou samozřejmě těžké a to díky motoru a konstrukci. Rozhodně pokud je budeme chtít přemístit, tak se vyplatí pomyslet tak trochu dopředu na možnosti, které se nám nabízí v podobě koleček a madel.
- Jaký typ je bezpečný?
U běžných centrál se setkáme se dvěma označeními ochrany. Jedná se o IP 23, která je bezpečná a nevadí jí padající voda pod určitým úhlem a zároveň poskytuje dostatečnou ochranu proti vniknutí nežádoucích předmětů, ale přirozeně vyšší krytí IP 54 bude daleko bezpečnější. Jestli u prvního krytí se musel hlídat stupeň náklonu, aby se do něho nedostala voda, zde to rozhodně nebude potřeba.
- Jsou k dostání náhradní díly?
Přirozeně je lepší vybírat značkovou elektrocentrálu. To totiž zajistí nejen náhradní díly, ale i dostupnost servisu , který je ale zároveň připravený poskytnou i zapůjčení daleko větších a výkonnějších strojů, například pro venkovní představení.