Jižní Čechy jsou právem považovány za nejmalebnější krajinu v České republice. Je navíc velice rozmanitá, rozprostírá se od Novohradských hor přes rybníkářskou oblast Třeboňska a Českobudějovickou pánev až k Blanskému lesu, dále na Prachaticko, Strakonicko, Písecko, aby tento kout přírody uzavřely majestátné šumavské vrcholky. Tipů na výlety jsou tu stovky, je z čeho vybírat a my bychom si vám dovolili nabídnout jeden z nejkrásnějších.
Z Tábora netradičně podél Lužnice
Město Tábor je samo o sobě velmi lákavým turistickým cílem. Jeho historie sahá do počátku 15. století a úzce souvisí s husitským revolučním hnutím. Pokud se do této oblasti chystáte na krátký výlet, abyste na vlastní oči spatřili historické skvosty na Žižkově náměstí, doporučujeme výletní termín poněkud prodloužit. Podél jižního okraje Tábora totiž protéká řeka Lužnice a tvoří zde velmi působivý kaňon, který protéká zalesněnou krajinou.
Většina turistů směřuje po červené značce od klenutého Švehlova mostu směrem ke zřícenině hradu Dobronice, my bychom však rádi vyzdvihli méně využívanou, zato mnohem atraktivnější trasu na opačném břehu řeky. Vydejte se na ni rovněž od jmenované mostní konstrukce Pintovou ulicí podél zapomenuté skalní ferraty. Je odtud velmi působivý výhled na řeku a po pravé straně můžete navštívit geologickou expozici Modrý lom Lužnice. Cestou budete míjet Benešův mlýn, vodácké tábořiště Harachovka, osadu Riviera, odkud se napojíte na červenou značku a budete pokračovat kolem kamenného pole Stádo ke Kvěchovu mlýnu, Matoušovskému mlýnu a ke zřícenině hradu Příběnice.
Řetězový most a most Duha
Trasa z Tábora do Bechyně podél Lužnice je považována mnohými turisty za jednu z nejkrásnějších na Táborsku a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Kromě historických a přírodních památek tu na vás čekají ještě dva technické unikáty. Prvním z nich je řetězový most, který spojuje obce Stádlec a Dobřejice. Původně překlenul údolí Vltavy u Podolska a v roce 1975 byl před napuštěním Orlické přehrady pečlivě rozebrán a znovu sestaven v těchto místech.
Druhým zajímavým živoucím svědkem slavné Křižíkovy éry elektrifikace železničních tratí je most na okraji města Bechyně s názvem Duha. Skutečně vypadá jako duhová klenba a vysoko nad říční hladinou tudy kromě asfaltové silnice vede železniční trať. Celodenní výlet tedy uzavíráme v Bechyni, odkud se do Tábora dopravíte zpět osobním vlakem, jedoucím po duhovém mostu.